Batman Ankara kaç saatte bir uçak kalkar

Batman Ankara kaç saatte bir uçak kalkar

Dicle Nehri kıyısına kurulmuş olan Batman şehrinden ülkemizin başkenti Ankara iline uçak yolculuğu yapmak isteyen kişiler kaç saatte bir seferin yapıldığını ve kaçta kalkar olduğu firmadan öğrenebilir.  1096 kilometre gibi uzak bir mesafede bulunmasından dolayı karayolu yolculuğunun zahmetine katlanmak istemeyen yolcular Batman Ankara kaş saatte bir uçak kalkar sorusunun cevabını öğrenmek isterler ki seyahatlerini sefer saatlerine göre planlayabilsinler. Son dönemlerde sular altında kalma ihtimali olduğu yönünde yorumların yapıldığı Hasankeyf ilçesi ile gündeme taşınan Batman’dan Ankara’ya iki farklı havayolu firması hizmet taşımaktadır.  Türk Hava Yolları ve Anadolujet iki kent arasındaki havayolu ulaşımını sağlamaktadır. Türk Hava Yolları aktarmalı uçuş yaparken Anadolujet direkt seferler düzenlemektedir.

Anadolujet firmasından haftanın her günü uçuş bulunmaktadır. Uçuşlar, Pazartesi, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri 13.45, Pazartesi, Salı, Çarşamba, Cumartesi ve Pazar günlerinde 17.40 saatlerinde direkt yolculuk yapabilmek mümkündür. Aktarmalı yolculuklar daha uzun sürdüğünden ve bazı dönemlerde daha pahalı olduğundan direkt seferler daha fazla tercih edilmektedir. Direkt seferler 1 saat 35 dakika sürerken aktarmalı yolculuklar 10 saat 20 dakikaya kadar çıkmaktadır. Yapılan arkeolojik kazıların bölgenin çok eski bir tarihi olduğunu ortaya çıkarmıştır. Tarihi çağlar arasında yolculuk yapmak isteyenleri Batman’ı gezmeleri tavsiye edilir. Kozluk ilçesindeki Kaletepe Köyü, Hallan Çemi Höyüğü ve çevresinde yapılan kazılardan çıkarılan taştan heykeller, süs eşyaları, silahlar yöre hakkında bilgi vermektedir.

Sümer, Akad, Hurri, Mitani, Urartular, Persler, Romalıla, Bizans, İskitler’in hakimiyetinde yaşamış olan kentte çok sayıda tarihi eser görmek mümkündür. Yıllar süren savaşlardan ciddi zararlar almış olan bölge eserlerini korumayı başarmıştır. En eski yerleşim yerlerinden, yıl içerisinde yerli ve yabancı çok sayıda turisti ağırlayan Hasankeyf ören yeri doğal ve tarihi güzellikleriyle büyüleyici bir tesire sahiptir. Asurlar, Sümerler ve Babiller tarafından insanların barınması ve korunması için kullanılan Hasankeyf Mağaraları, moloz ve kesme taşlardan inşa edilmiş Mor Aho Manastırı, şarkılara konu olmuş Malabadi Köprüsü, Memikan Köprüsü ve On Kemerli DDY Köprüsü ilin görülmeye değer yerleri arasındadır. Batman’a gidenler Bumbar Dolması, Perde Pilavı, Tandır Ekmeği, Şam Böreği’nin tadına bakmalıdır.