Atatürk Evi Müzesi nerede

Atatürk evi Müzesi Ankara Yenimahalle ilçesinin Gazi Mahallesinde bulunmaktadır ve Atatürk Orman Çiftliği içerisinde yer almaktadır. Atatürk evi ile alakalı daha fazla bilgi almak isterseniz 0312 211 01 70 veya 0312 222 01 70 numaralarını arayarak bilgi alabilirsiniz. Tarihte bilinmiş olduğu gibi Atatürk’ün çocukluk zamanlarının geçmiş oldu Selanikteki evi 1. Dünya Savaşı sonrasında Osmanlı İmparatorluğunun dağılması ile birlikte Vatan toprakları içerisine alınamamıştır. 1980 yılında Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu yapmış olduğu toplantı sırasında Atatürk’ün Selanik’te bulunan ve çocukluk yıllarının geçmiş olduğu evinin bir benzerini Ankara’da yapılmasını önermiştir. Bu fikir herkes tarafından heyecanla karşılanmıştır. 1981 yılında evin temelinin inşasına başlanmıştır.

10 Kasım 1981 tarihinde Atatürk Evi Müzesi devlet başkanı Kenan Evren tarafından açılmıştır. Atatürk evi Müzesi ne Çankaya’dan gitmek isteyen kişiler 591 numaralı otobüsü Aşağı Eğlence Keçiören’den gitmek isteyenler önce Sıhhiye’ye ardından 522, 530, 539 numaralı otobüslere binebilirler. Müzeye Kahveci Hacıbaba Çankaya mevkiden gitmek isteyenler Öncelikle metroya binecek metroda inek 591 numaralı otobüse bineceklerdir. Atatürk Evi Müzesi ne en yakın olan yer Başkent Üniversitesi kampüsüdür. Buradan Rize’ye gitmek yaklaşık 15 dakika kadar sürmekte olup yürüme mesafesindedir. Atatürk evi Müzesi’nin yakınından geçen otobüs numaraları 539, 589, 591 diğer otobüslere binenler biraz yürüyeceklerdir. Bu otobüsler ise Ankara Sıhhiye meydanında hareket etmektedir

Atatürk evi Müzesi iki katlıdır, zemin katında kol bulunur sağdan birinci oda kiler olarak ayrılmış ikinci oda ise mutfaktır. Mutfak bölümünde topraktan yapılmış testiler çömlekler havan ve küpler sandıklar bakır kaplar sergilenmektedir. Zemin katın sol tarafında bulunan bir oda hizmetli odası, 2. oda merdivenli sofa olup buradan da birinci kata çıkış yapılmaktadır. 1. Katta işlemeli kumaşlarla yapılmış sedir bulunmaktadır, tam ortada ahşap masa vardır. Sağ tarafta misafir odası misafir odasında geçilen sandık odası vardır. Solda bulunan ilk oda mutfak, 2. oda ise yatak odasıdır. 2. kat diğer katlara göre biraz küçüktür. 2. katta çalışma odası bulunur sağ tarafta yatak odası vardır. 2. katta bulunan bu yatak odası Atatürk müzesi haline getirilmiştir. Müzede küçük Atatürk kitaplığı Atatürk’ün hayatına dair fotoğraflar Atatürk’ün okul yıllarına dayanan belgeler sıralanmıştır bu yatak odasının yanında tahta parmaklıklardan yapılmış teras vardır.