Araba kiralamada sigorta hizmet bedeli

Araç kiralama işlemi sırasında bilinmesi gereken sigorta hizmet bedeli gibi bazı hususlar bulunmaktadır ve bu hususların tamamının sağlanması gerekmektedir. Aksi takdirde araç kiralama konusunda sıkıntı yaşanabilmektedir. Bu hususlardan ilki araba kiralayacak olan kişinin ehliyet sahibi olmasıdır. Ehliyeti olmayan kişiler araç kullanamadığı için bu kişilere kesinlikle araç kiralanmamaktadır. Bunun dışında kiralanan aracın kaskosunun yapılmış olması gerekmekte olup, kiralık arabaların tamamı ren a car kaskosu yapılmaktadır. Yasal çerçevede hizmet veren kurumsal firmalar bu duruma özen göstermekte ve araçların kasko süreleri bittiğinde kısa süre içerisinde kaskoyu yenilemektedirler. Herhangi bir kaza durumunda kaskonun geçerli olabilmesi için aracı kullanan kişinin alkollü olmaması gerekmektedir.

Araba kiralamada farklı hizmetleri bulunan bir bedel bulunmakta olup bu bedele provizyon bedeli, depozit ya da sigorta hizmet bedeli denilmektedir. Kiralanan aracın ücreti hesaplanırken günlük fiyat üzerinden hesaplama yapılmakta ve ücret bu şekilde belirlenmektedir. Belirlenen bu ücret belirlenirken aracı kiralayan kişinin aracı aldığı gibi teslim edeceği kabul edilmektedir. Fakat bu ücretin dışında kiralanan aracı kullanırken oluşabilecek sigorta kapsamı dışındaki kazalar, trafik cezaları, eksik yakıt gibi durumlar için aracı kiralayan kişiden depozit türünden bir ücret alınmaktadır. Bu ücret direkt alınmamakta olup, kredi kartı limitinin bir kısmına bloke koyma şeklinde yapılmaktadır. Eğer gerekirse buradan ücret tahsil edilmekte fakat gerekli olmaz ise kredi kartından herhangi bir ücret tahsil edilmemektedir.

Araç kiralarken, firma görevlileri tarafından aracın deposu dolu olarak kiralayan kişiye teslim edilmektedir. Firma görevlileri aracı alırken, aynı şekilde dolu depo ile aracı teslim almaktadır. Böylece yakıtın tamamını aracı kiralayan kişi karşılamış olmaktadır. Ayrıca ücretli otoyolların kullanılması için HGS ödemesi yapılması gerekmekte olup bu ücret firma tarafından ödenmekte, daha sonra ise aracı kiralayan kişilerden tahsil edilmektedir. Araç kiralarken yapılan uygulamalar genel hatlarıyla bu şekildedir. Bunlar dışında da bazı küçük detaylar bulunmaktadır ve firmalar göre değişiklik gösterebilmektedir. Burada bahsedilen hususlarda da firmalar farklı uygulamalar gidebilmektedir. Bundan dolayı araç kiralamadan önce bu hususlarla ilgili bilginin firmadan alınması daha doğru olacaktır.