Antakya – Esenboğa Uçak Bileti

Ülkemizin en güneyinde yer alan Antakya ile Ankara sınırları içerisinde yer alan Esenboğa Havalimanı arasında gün içinde çok sayıda sefer yapılmakta ve yolcular aktarmalı ya da aktarmasız uçuşlara ait uçak bileti alarak iki kent arasını çok kısa bir sürede gidebilme kolaylığını yakalamaktadır. Antakya ile Ankara arasında seyahat etmek isteyen kişilerin oluşturduğu talebe ülkenin önde gelen hava yolu şirketlerinden Pegasus, Anadolujet ve THY karşılık vermekte olup buna bağlı olarak söz konusu şirketler iki kent arasında aktarmalı ve aktarmasız çok sayıda sefer düzenlemektedir. Bunlara ait uçak biletlerinin fiyatları ise ortalama olarak 100 TL’de başlamaktadır.

İki kent arasında yapılan seferler incelendiğinde aktarmasız olarak sadece Anadolujet tarafından hizmet verildiği görülmektedir. Haftanın her günü, günde sadece bir kere karşılıklı uçuş düzenlemekte ve insanların iki şehir arasındaki yolculuğu 1 saat 15 dakika gibi çok kısa bir sürede tamamlamasını sağlamaktadır. Bunun haricinde Pegasus ve THY tarafından çok sayıda aktarmalı sefer düzenlenirken bunlarda aktarma merkezi olarak İstanbul kullanılmaktadır. Ankara’dan ya da Antakya’dan İstanbul’a gelen uçaklar burada yolcuları bırakmakta ve bir süre bekleyen yolcular diğer uçağa geçerek yolculuğu tamamlamaktadır. Bundan dolayı da yolculuğun toplam süresi 3 saati görebilmektedir. Fiyatlar ise normale göre bir miktar daha fazla olabilmektedir. Fakat yolcular yukarıda bahsedilen olumsuzluklardan dolayı aktarmalı uçuşları çok fazla tercih etmemektedir.

Antakya ülkemizin en güzel noktalarından bir tanesi olmasının dışında Anadolu’ya giriş noktalarından bir tanesi olması hasebiyle de burada farklı tarihi yapılar yer almaktadır. Bunlardan bir tanesi Habib-i Necar Camii’dir. Bu yapı Anadolu’daki ilk cami olma özelliğine sahiptir ve bundan dolayı da çok önemli bir yapı olarak kabul edilmektedir. Cami zaman içinde hasar almış ve son olarak Osmanlılar döneminde geniş kapsamlı bir onarımdan geçmiştir. Caminin dışında kentte çok sayıda kilise de yer almaktadır. Bunlardan bir tanesi olan Saint Pierre Kilisesi bölgedeki ilk kilise olma özelliğini taşımaktadır. Bu da farklı noktalardan insanların burayı görmek için gelmesine neden olmaktadır.