Ankara Uluslararası Esenboğa Havalimanı

Ankara şehrinde Uluslararası çapta hizmet veren Esenboğa Havalimanı 1955 yılında açılmış olup bu döneme kadar Ankara civarındaki uçuşlar Güvercinlik bölgesinde yer alan havalimanı üzerinden gerçekleştirilmekteydi. Bayındırlık Bakanlığı tarafından alınan karar doğrultusunda yapımına 1951 yılı itibariyle başlangıç yapılan alan Westhing house şirketi tarafından imar edilmiştir. Ülke içerisinde havayolu ulaşımı sektörünün zaman içerisinde gelişim göstermesi ve artan ihtiyaçlar ile birlikte havalimanına 1987 yılında Kuvvet Santrali, 1990 yılında Yeni Kule, 1991 yılında Arıtma Tesisi ve 199 yılında ise İtfaiye Binası gibi eklemeler yapılmıştır. Havalimanı üzerinde 2004 yılı içerisinde yapılan Yap- İşlet- Devret çalışması sonrasında iç ve dış hatlar terminal binalarının yeniden imar edilmesi sağlanmıştır.

1920 yılından bu yana ülkeye başkentlik yapan Ankara yöresinde tarihi dönemler içerisinde Hitiler, Romalılar, Bizanslılar ve Selçuklular gibi topluluklar yaşam sürmüştür. Yaklaşık 6 milyon nüfusa sahip olan Ankara bu anlamda ülkenin en büyük ikinci kenti konumunda yer almaktadır. Bölgede görülmeye değer turistik merkezler içerisinde yapımı 1921 yılında gerçekleştirilen ve içerisinde eski Türk topluluklarına ait çeşitli eserlerin sergilendiği Anadolu Medeniyetleri Müzesi, modern Türkiye’nin kuruluş sürecinde kullanılan 1920 Meclisi ve Anıtkabir gibi noktalar bulunmaktadır. Ankara’nın komşularına bakıldığında ise Çankırı, Eskişehir, Bolu ve Aksaray gibi kentlerin yer aldığı görülmektedir. Karasal iklim koşullarının hakim olduğu yöreyi görmek isteyen misafirler için en uygun dönem bahar ayları olacaktır.

Memur şehri olarak nitelendirilen bölgede her bütçeye hitap edecek şekilde hizmet veren konaklama tesisleri yer almakta olup en popüler mekanlar arasında Hotel Abro Necatibey, Segmen Hotel ve Almer Hotel gibi yerler bulunmaktadır. Zengin bir yemek kültürüne sahip olan Ankara yöresinde tadılmaya değer lezzetler arasında Orman Kebabı, Patlıcanlı Et, Yalancı Dolması ve Cızlama gibi seçenekler mevcuttur. Bölgede eğlence sektöründe hizmet veren birçok mekan bulunmakta ve konuklar için çeşitli eğlence aktiviteleri sunulmaktadır. En popüler eğlence mekanları arasında Kalender Zebra, Golden Pub, Garaj 55 ve Komşu Restoran gibi alternatif seçenekler mevcuttur. Şehirde alışveriş yapmak isteyen misafirler için Kızılay AVM, Ankamall ve Kentpark gibi tesisler bulunmaktadır.