Ankara Tabiat Tarihi Müzesi

Türkülerimize şarkılarımıza konu olmuş ayazıyla havasıyla çiftetellisiyle meşhur Ankaramız tarihiyle de destanlar yazdırmış olmasının yanı sıra tabiat müzesiyle de adından bahsettirmektedir. Birçok müze seçenekleriyle birlikte farklı bir gün geçirmek isterseniz eğer Ankara’nın koşturmacasından uzaklaşıp tarihi dokusuyla beraber tabiata uzanmak, dokunmak için bir ziyaret sebebiniz olsun.

Bugünlerimizi, bu topraklarda aldığımız her bir nefesi borçlu olduğumuz, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önderimiz Atatürk’ün özel emriyle kurulan Tabiat Tarihi Müzesi MTA Genel Müdürlüğü bünyesine bağlıdır.7 şubat 1968 yılı itibari ile halkın ziyaretine ve bilim ile araştırma dünyasına hizmet etmeye başlamıştır. Hafta içi veya Hafta sonu fark etmeksizin, haftanın yedi günü hizmet veren müze üstelik herhangi bir ucrete tabii değildir. Yapılmış ve yapılmakta olan birçok araştırma sonucu, hatta şu an da bile üniversitelerin ilgili bölümlerinin daha çok yer bilimleri ile ilgili bölümlerinin toplamış olduğu materyallerde ziyaretçilerin hizmetine sunulmuştur. Toplanan bu materyallerin bir kısmı da gerekli ve yeterli şartların sağlandığı depolarda, uygun koşullar altında saklanmaktadır. Tabiat Tarihi Müzesi, MTA Genel Müdürlüğü’ne ait bina içerisinde 4000 metre karelik bir alana sahiptir.3 kat içerisinde yerleştirilmiş 5 adet bölüme sahiptir.

Eğitim sistemimizde de yöntem ve tekniklerin değişikliğe uğradığı, yaparak yaşayarak öğrenme modellerinin benimsendiği son dönemlerde çocuklarımızla birlikte güzel bir hafta sonu aktivitesi olacak müze gezisi zihinlerinde çocukluklarına dair inanılmaz bir anı olarak kalacaktır. Aynı zamanda kitaptan okudukları, derste dinledikleri ya da en iyi ihtimalle bilgisayar ortamında görüntüledikleri fosillerle karşı karşıya kalmak akademik olarak ders başarılarını da arttıracaktır. Tabiat Tarihi Müzesinin giriş katı sadece paleontolojiye ayrılmış olup 6000 in üzerinde fosil materyali ziyaretçilere sunulmuştur. Dinazor fosillerinden fil iskeletlerine kadar o kadar çok, çeşitli ve bir o kadar da ilginç materyallerin bir arada bulunduğu bu dünya küçük bir ziyaret ile miniklerimizin hayal gücüne gökkuşağının 7 rengini birden davet etti bile. Çocuklar ile yapılan ancak biz büyüklere de aynı keyfi veren aktiviteler nadiren çıkar karşımıza. İşte bu müze gezisi en az çocuklar kadar siz büyükleri de keyiflendirecek gezi bitse de etkisi uzun bir süre daha devam edecek nadir aktivitelerden biri. Bence gecikmeden miniklerinizle birlikte bu heyecanı yaşamak için bir etkinlik düzenleyin