Ankara Seğmenler Parkı

Ülkemizin başkenti ve Türkiye Büyük Millet Meclisimizin de bulunması sebebiyle bürokrasi şehri haline gelen Ankara da kalabalığın ve betonerme yapının arasında nefes almak için bol yeşil bir yer arıyor iseniz Seğmenler Parkı sizin için biçilmiş kaftan. Her kesimden insanın mutlaka kendine göre bir yer edineceği Ankara da geniş ulaşım imkanları ile de seğmenler parkı görülmesi gereken yerlerden biri.

Çok tercih edilen, ilgi çeken Kuğulu’dan sonra Seğmenler Parkı da yoğun ilgi görmektedir. Kavaklıdere’de yer alan bu güzel doğal ortam yaklaşık olarak 35 yıldır hizmet vermektedir. İran Bulvarı ve Atatürk Bulvarlarının hemen arasında, Çankaya Köşkü’nün aşağı bölümünde yer alan yeşil alana Kızılaydan birçok toplu taşıma aracıyla geçmek mümkündür. Kızılay’a yaklaşık olarak 4 km kadar uzaklığa sahip olan bu park yakın gibi görülse de yine de yürüyerek gidilebilecek gibi değildir. Toplu taşımanın yanı sıra sıkı bir pazarlıkla takside kullanılabilir. Zaten yürüyerek gidilebilecek olsa bile yolda geçirilecek zamanı parkta değerlendirmek çok daha akıllıca olsa gerek. Yaklaşık olarak 70 bin metre kareye sahip bu parkı gezmeye saatler yetmeyecektir zira. Havuzlar ve yeşil alanlarıyla Ankara gibi kalabalığın, koşturmaca ve trafiğin hakim olduğu bir şehirde oksijeniyle beynimizi yakan,adeta burun deliklerimizi acıtan nadir yerlerdendir bu park.

Çocuklarla bu hafta sonunu daha farklı değerlendirmek mi geçiyor yoksa aklınızdan, düşünüp, araştırıp bir türlü sonuca varamadınız mı henüz? Sizin için küçük fikirlerle buradayız. Alışveriş merkezlerinin, fast food zincirlerinin hengamesinden biraz uzaklaşmak eminim sadece çocuklara değil size de oldukça iyi gelen bir organizasyon olacaktır. Tek ihtiyacınız olan, evde hazırlayacağınız minik sandiviçleri ve taze meyvelerle yaptığınız kompostonuzu yerleştirebileceğiniz küçük bir sepet. Bunların yanı sıra birde yere serilecek kilim veya ince bir piknik örtüsü alabilecek imkanda iseniz değmeyin keyfinize. Çocukların gözleri bu defa bir başka parlayacak emin olun. Havuzlar ve çocuk oyun alanlarıyla gün bitmesin isteyeceksiniz. Eğer tercihinizi evde bir şey hazırlamaktan yana kullanmayacaksanız seğmenler parkının çevresinde ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz büfe tarzı işletmeler mevcuttur. Kültürel etkinliklerinde merkezi haline gelen anfitiyatroyda ki etkinliklere katılmayı planlarınıza eklemeyi ihmal etmeyin. Bundan sonra hafta sonu kaçamaklarınızda listenin baş planı da bu şekilde belirlenmiş oldu.