Ankara Roma Hamamı Gezilecek Yerler

Ankara Roma Hamamı Gezilecek Yerler

Ülkemizin başkenti olan güzide Ankara ilinin içerisinde gezilecek görülecek pek çok yer mevcut olup ve bu yerler arasında bulunanlardan bir tanesi de Roma Hamamı olarak geçmektedir. Ankara Roma Hamamı gezilecek yerler konusunda bilgi almak için pek çok insanın ilk başvurduğu yer internet siteleri olmaktadır. Bu alanlar ile ilgili önceden bilgi almak internet ortamında oldukça kolay ve faydalı olmaktadır. Böylece yapılan geziden daha fazla zevk alınması mümkün olabilmektedir.

Ankara bünyesinde olan turistik yerin bir höyük olduğu bilinmektedir. Burada yapılan kazılar sonucunda höyükte Frig ile Roma Döneminden kalan katlar olduğu ortaya çıkmıştır. Kazıların ertesinde hamam binası da ortaya çıkmıştır. Yıllara bölünmüş olan bu kazıların tamamlanması ise 1939 ile 1943 senelerini bulmuştur. Kazıyı yöneten isim ise Necati Dolunay olmuştur. Kazı sonrasında ortaya çıkan mimari buluntular ise Mahmut Akok tarafından değerlendirilmiştir.

Günümüzde Roma Hamamı ismiyle geçen bu höyük, Frig, Roma ağırlıkta olsa da Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Devletinde de yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Alan içerisindeki Roma Çağı mimari binaları hakkında iki farklı tesis ile karşılaşılmaktadır. Bunlardan biri sütunlu yol iken diğeri hamam binasıdır. Sütunlu yol antik Ankyra kentinin kutsal sayılan yeri Augustus Tapınağı’nın var olduğu yere kadar uzanmaktadır.

Gezilecek yerler bakımından ören yeri, 1997 ile 2001 senelerindeki çalışmalar sayesinde Açık Hava Müzesi haline getirilmiştir. Alanda bulunan hemen hemen bin adet muhtelif eser, mezar stelleri, kitabeler ve mimari kısımlar olmak üzere üç alana ayrılmaktadır. Mekandaki bu eserler büyük tarihi öneme sahip olup mezar stelleri daha ziyade Roma ve Bizans devirlerinden kalmaktadır. Bu eserlerin yardımıyla o dönemlerin ekonomik, kültürel ve siyasal durumları hakkında pek çok fikir edinilebilmektedir.

Ankara’nın en değerli tarihi kalıntılardan biri olan ören yeri, üçüncü yüzyıllarda Asklepios isimdeki sağlık tanrısı için yaptırılmış olup buraya ulaşımın sağlanması özel araçlarla ve toplu taşıma ile kolaylıkla mümkündür. Mekan içerisinde misafirlerin ferah bir şekilde gezmeleri maksadıyla gezi alanları ayrılmış olup çevre düzenlemeleri de bu amaçla düzenlenmiştir.