Ankara Roma Arası uçuş bilgileri

Dünyada önemli merkezlerden bir tanesi İtalya başkenti olan Roma ile Ankara arasında gün içinde karşılıklı olarak uçuşlar yapılmakta ve yolcular kısa sürede bu şehre ulaşabilmektedir. Ankara Esenboğa Havalimanından yapılan uçuşları Türk havayolu şirketleri yaptığı gibi yabancı havayolu şirketleri de yapabilmektedir. İnsanların bu uçuşlara olan yoğun ilgisi bu durumun en önemli sebepleri arasında bulunmaktadır. Fakat yabancı havayolu şirketleri Ankara’dan Roma’ya doğrudan uçuş yapmamakta bunun yerine aktarmalı uçuşlar gerçekleştirmektedir. Farklı noktalarda aktarma işlemi gerçekleşse de genellikle aktarma noktası olarak uçuş bilgilerinde anlatılacak olan bir diğer ilimizde İstanbul olacaktır.

İtalya ile Türkiye arasındaki ilişki çok geçmiş dönemlere uzanmakta olup iki ülke arasında ciddi ticari ve benzer ilişkiler bulunmaktadır. Bu sebeplerden dolayı insanlar iki şehir arasında sık sık seyahat etmekte ve bunun içinde genellikle uçakları kullanmaktadır. Ankara’dan doğrudan Roma’ya gidilebilmesi için Türk havayolu şirketlerinin tercih edilmesi gerekmektedir. Doğrudan yapılan uçak yolculukları ortalama 2 buçuk saat sürmektedir. Fakat çeşitli sebeplerden dolayı bu süre uzayabilmekte ya da uçağın hızını artırması sonucunda nadiren de olsa kısalabilmektedir. Ankara’dan Roma’ya gün içinde doğrudan yapılan uçuş sayısı genellikle çok az sayıda olmakta fakat dönemsel olarak bu sayı değişebilmektedir.

Ankara’dan Roma’ya yapılacak olan uçuş seçeneklerinden bir tanesi de aktarmalı uçuşlar olup tercihe göre bir ya da iki noktada aktarma yapılabilmektedir. Aktarmalı uçuşlar, normal uçuşlara göre çok daha uzun sürmekte ve daha maliyetli olmaktadır. Bundan dolayı insanlar mecbur kalmadıkça bu uçuşları tercih etmemekte, gerekirse bekleyerek doğrudan uçuşu kullanmaktadır. Aktarmalı uçuşlarda Roma’ya ulaşma süresi bazı durumlarda bir günü geçmektedir. Bu durumun temel sebebi ise aktarma yapılacak olan noktadaki bekleme süreleridir. Bu süreler arttıkça, toplam uçuş süresi de artmakta olup yolcular uzun saatler beklemek zorunda kalmaktadır. Aktarmalı yolculuk yaparak Roma’ya gitmek isteyenler için neredeyse her saat uçak bulunmakta ve isteyenler bunları tercih edebilmektedir