Ankara Moskova arası uçakla kaç saat

Yapılacak olan Ankara Moskova yolculuğu normalde günler sürecek iken uçak sayesinde sadece saatler sürmektedir, Ankara ile Moskova arası uçakla sadece yaklaşık 2 saat 33 dakika sürmekte olup bu süre bazen daha da kısalabilmektedir. Uçağın Moskova’ya varış süresi doğrudan uçağın hızı ilgili olduğundan zaman zaman bu sürede farklılıklar ortaya çıkabilse de genel olarak ortalama varış süresi için iki buçuk denilmesinde herhangi bir mahsur bulunmamaktadır. Uçağın çok kısa sürelerde bu yolculuğu tamamlamasının en büyük nedeni sahip olmuş olduğu yüksek hızdır. Uçaklar uzun mesafelerin çok kısa sürelerde gidilmesine olanak sağlayan ulaşım araçlarından olup insanların hayatlarında çok büyük kolaylıklara neden olmuştur.

Yolcu uçakları ortalama 700 km ile 800 km arasındaki hızlarla yolculuklarını gerçekleştirmekte, hızları arttıkça varış süreleri daha da kısalmaktadır. Uçakların yolculukları kısa sürede tamamlamalarının en büyük nedenlerinden birisi de havadan gitmeleridir. Havadan giden uçaklar herhangi bir trafikten etkilenmedikleri gibi şehirlerarasındaki mesafelerin de daha da kısalmasını sağlamaktadır. Moskova ile Ankara arası karayolu ile yaklaşık 2900 km olup bu mesafeyi araçla gitmek 2 gün civarında sürmektedir. Ayrıca araçla yapılan yolculukta dinlenme sürelerine göre de yolculuğun tamamlanması daha da uzayabilmektedir. Bu faktörlerin yanına birde ülkelere giriş ya da çıkış yaparken beklenilecek süreler eklendiğinde karayolu ile yapılacak olan yolculuğun süresi 3 güne kadar yaklaşmaktadır.

Uçak yolculuklarının kısa sürmesinin en büyük nedenlerinden bir tanesi de bu mesafeleri hava giderek daha da kısaltmasıdır. Ankara ile Moskova arasında uçuş yapan bir uçağın rotası cetvelle çizilmiş gibi düzdür. Yani Ankara ile Moskova arasındaki en kısa mesafenin olduğu yol kullanılmaktadır. Bu şekilde yapılan yolculuklarda, iki şehir arasındaki mesafe 2900 km’den yaklaşık 1800 km’ye düşmektedir. Yolun toplan uzunluğunun düştüğü seviye yapılan uçuşların çok daha kısa sürmesine neden olmaktadır. Bütün yolculuklar mesafeler bu kadar kısalmayabilir fakat genel olarak karayoluna göre kıyaslandığı zaman çok daha kısa mesafelerin gidildiği görülmektedir. Ankara ile Moskova arasında Karadeniz olduğu için mesafe bu kadar kısalmıştır.