Ankara Kalesi yol tarifi nedir

Ankara kalesi ülkemizin başkenti Ankara ilinde bulunmakta, Ankara iline dışardan gelen ziyaretçilerden Ulus’a gelenler taksiye binerek beş dakika içerisinde kaleye ulaşabilmekte, yine Ulus İlçesinden yaya olarak yarım saat ile bir saat arasında yürüyerek gidebilmektedir. Ulus İlçesi’ne vardığınızda Ulus Heykeli önündeki Anafartalar Caddesini takip edip, Hisar Parkı Caddesine ulaşılıp devam edildiğinde kaleye varılacaktır.

Ankara Kalesi’nin ilde asker bulunduran Hititler tarafından yapıldığı düşünülmektedir. Bu düşünce yapılan arkeolojik kazılar sonuncunda teyit edilememiştir. Kale tepenin en yüksek kısmını kaplamış iç kale ve bunun çevresini kuşatmış olan dış kaleden inşa edilmiştir. Dış kalenin eski Ankara ilini çevrelediği tespit edilmiştir. İç Kale 43.000 km2 lik bir alanı kaplamakta olup, duvarlarının üzerinde 42 kule mevcuttur ve beş köşelidir bu kuleler. Dış duvarları güney-kuzey doğrultusunda 350 metre doğu-batı doğrultusunda ise 180 metre boyunca sıralanmıştır ve iç kalenin batı ve güney duvarları oldukça dik bir açı oluşturmuştur. Kuzey kısmı ise farklı bir takım tekniklerle yapılmış olup, duvarlarla korunmakta ve bu korumanın en önemli özelliği güney, batı ve doğu duvarları boyunca 15 ile 20 metrede bir yer alan ve 42 adetten oluşan beşgen burçlardır. Halk arasında Ali taşı olarak da bilinen kalenin en yüksek yeri olan Akkale İç kalenin güneydoğu bölgesinde bulunmakta ve 4 katlı olan iç kale toplama taşlar ile Ankara taşından yapılmıştır.

Kalenin içinde eski döneme ait birçok Ankara evi vardır. Ankara evleri sur duvarları ile çevrelenmiş dik ve aynı zamanda dar bir alanda oldukları için dizaynları da dar alanlardan en iyi faydayı elde etmek için tasarlanmıştır. Üç kata kadar ahşap, tuğla ya da kerpiçten oluşan evler, arazinin engebeli olmasından dolayı zemini dar ancak üstleri geniş bir yapıya bürünmüştür. Ünlü gezgin Evliya Çelebi de Ankara Kalesinden bahsetmiştir. “Ankara’da oldukça yüksek bir dağ bulunmakta ve dağda 4 kat taştan yapılmış büyük bir kale mevcuttur. Kale iç içe bulunan 3 kat surlarla çevrilmiştir. Bu kaleye tırmanmak oldukça zordur” demiştir