Ankara iç hatlar sağlık hizmetleri

Havalimanın iç hatlarında verilen sağlık hizmetleri, küçük bir hastanenin sahip olduğu imkânların birçoğuna sahiptir, sağlık hizmetlerini havalimanının anlaşmış olduğu sağlık kuruluşu vermektedir. Havalimanında görev yapan sağlık hizmetleri burada yaşanabilecek her türlü duruma karşı sağlık ekibi ve gerekli ekipmanları sürekli hazır bekletmektedir. Yolcuların ya da burada görev yapan personellerden birinin rahatsızlanması durumunda sağlık ekibi anında müdahale etmektedir. Gerekli müdahalelerle rahatsızlan kişinin sağlık durumu normale döndürülmeye ya da kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır. Eğer bu konuda sağlık hizmetleri yetersiz kalırsa hastanın en yakın sağlık kuruluşuna sevki havalimanında bulunan ambulans ile yapılmakta ve böylece sevk işlemi çok daha hızlı yapılmış olmaktadır.

Ankara’da bulunan Esenboğa Havalimanı yurtdışı ve yurtiçi yolculuk yapan yolcular için iç hatlar ile dış hatlar terminalinde hizmet vermektedir. İç hatlar terminalinde bulunan yurtiçi yolcuları için çeşitli hizmetler verilmekte olup bu hizmetle insanların daha rahat bir yolculuk geçirmeleri hedeflenmektedir. İç hatlarda verilen hizmetler insanların talepleri ve ihtiyaçları sonucunda şekillenmekte ve verilecek hizmetler bu şekilde belirlenmektedir. İnsanları ihtiyaçları dikkate alınarak verilen hizmetlerden bir tanesi de sağlıkla ilgilidir. Uçakla yolculuk yapan yolcuların havalimanında rahatsızlanabileceği ve ani sağlık sorunları geçirebileceği ihtimali üzerine bu şekilde bir hizmet verilmekte olup istenmeyen ve aniden yaşanabilecek sağlık sorununda sağlık hizmetleri olaya müdahale etmekte ve yardıma ihtiyacı olan yolcuya yardım etmektedir.

Esenboğa Havalimanında birinci basamak sağlık hizmetleri verilmekte ve poliklinikler bulunmaktadır. Havalimanı içerisinde sağlık hizmetinde kullanılan laboratuvar da bulunmakta ve gerektiğinde burada hızlı bir şekilde testler yapılabilmektedir. Havalimanında normal ambulanslar olduğu gibi hava ambulansta bulunmakta olup bu ambulans hem havalimanında kişiler hem de ihtiyacı olan havalimanı dışında bulunan kişiler için kullanılmaktadır. Havalimanında yolcuları ya da personellerin rahatsızlanması durumunda yapılacak olan müdahale ile ilgili ufak çaplı bir plan hazırlanmakta ve müdahale anında herkes bu plana göre hareket etmektedir. Eğer hastanın başka bir sağlık kuruluşuna sevk edilmesi gerekirse bunun neresi olacağı da planda belirtilmektedir. Böylece sevk sırasında herhangi bir karışıklık yaşanmamaktadır.