Ankara Gümüşhane arası kaç saat sürer

Başkent Ankara ile madenleriyle ünlenmiş Gümüşhane ili arası yolculuğa çıkmak isteyen kişiler yolculuk kaç saat sürer diye merak ettiklerinde yapacakları hesap yolculuk vasıtalarına göre değişmektedir. Aralarında 132 kilometrelik bir mesafe bulunan Ankara Gümüşhane arası kaç saat sürer sorusunun cevabı araç ile ortalama hızla gidildiğinde 8 saat 25 dakika sürerken özel uçakla olduğunda bu süre 1 saat 15 dakikaya düşmektedir. İki rota arasına karayolu ve demiryolu ulaşımı yapılmaktadır. Gümüşhane’de havaalanı olmadığından şehre direkt havayolu ulaşımı yapılamamaktadır. Havayolu ulaşımı ancak Trabzon Havalimanı üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Ankara Esenboğa Havalimanı ile Trabzon Havalimanı arasındaki yolculuk Anadolujet firmasının gerçekleştirdiği direkt uçuşla ortalama 1 saat 20 dakika sürmektedir.

Haftanın her günü Anadolujet bu seferi gerçekleştirmektedir. Sefer saatleri sabah 08.05, öğlene doğru 11.55, öğlen 13.45, akşam 20.05 saatleridir. Günün her zaman diliminde Tarbzon’a sefer bulmak mümkündür. 1 saat 20 dakikalık yolculuğun ardından havaalanında bulunan ulaşım vasıtaları kullanılarak Trabzon otogarına geçilip oradan yaklaşık olarak 2 saat süren yolculukla Gümüşhane’ye ulaşılır. Karayoluyla saatlerce sürecek zahmetli yolculuk yerine Trabzon Havalimanı değerlendirilebilir. Tarihi bir ticaret yolu üzerinde bulunduğundan zamanında savaşlar yaşamış kentte bulunan doğal güzellikler yerli ve yabacı turistleri cezp etmektedir. Doğa ile baş başa kalarak kafayı dinlemek isteyenler için şehrin Torul ilçesinde bulunan Artabel Gölleri Tabiat Parkı tavsiye edilir. Tam bir tabiat harikası olan park görülmeye değer.

Doğu Anadolu ile Karadeniz Bölgeleri arasında kalmış olan kentte iklim her iki bölgenin karışımıdır. Yoğunluk olarak karasal iklimin hissedildiği bölgede ekili dikili alan bolca bulunmaktadır. Gezmek için İlkbahar ayları tercih edilebilir. Ender rastlanan güzelliklere sahip sarkıt, dikit ve damlataşların bulunduğu Karaca Mağarası aynı adı taşıyan Karaca Mahallesindedir. Karaca Mağarasındaki yer altı güzelliklerini görmek, bünyesinde 2 manastır, 33 şapel ve 34 kilise bulunduran Kromni Vadisini gezmek, Zigana Kayak Merkezinde kayabilmek için il ziyaret edilmelidir. Otel ve pansiyonların bulunduğu, günü birlik konaklamaların yapıldığı Zigana yerli ve yabancıların uğrak yeridir. Eşsiz manzarası ile misafirlerini büyüleyen, yayla hayatını yaşama fırsatı veren Kazıkbeki Yaylası da muhakkak ziyaret edilmelidir.