Ankara Çanakkale arası uçuş saatleri hakkında

Ankara Esenboğa ile Çanakkale Havalimanı arası ülkemizin ileri gelen firmalarından Anadolujet direkt uçuş yapmaktadır ki saatleri ve günleri hakkında bilgi almak için online site ziyaret edilebilir. Başkentten Osmanlı Devleti ile İtilaf Devletleri arasında yapılan ve Türk milletinin büyük mücadelesi neticesinde kazanılan savaşın kalıntılarını görmek için Çanakkale’ye gitmek isteyenler Ankara Çanakkale arası uçuş saatleri hakkında bilgiyi internet üzerinden elde edebilirler. İki rota arasına aktarmasız uçuşun olması ve bu uçuşun hergün yapılması büyük bir rahatlıktır. Haftanın her günü saat 21.10 saatinde gerçekleştirilen bu seferler Anadolujet firması tarafından yapılmaktadır. Türk Hava Yolları’nın yan kuruluşu olan Anadolujet Ankara ile Çanakkale arasındaki yolculuğu 1 saat 20 dakikada gerçekleştirmektedir.

Antik Çağ’dan kalmış olan Troya kalıntılarının bulunduğu ili Karesioğulları tarafından fethedilince Türkleşmeye başlamıştır. İlerleyen yıllarda Osmanlı İmparatorluğu’nun topraklarına katılan şehir Trakya yolu üzerinde bulunduğundan konum itibariyle değerlidir. Eski merkezi Biga olan kent Cumhuriyet Döneminde büyük başarılar kazanmıştır. Kazandığı başarılar ardından halkın çanak ve çömlekçilikle uğraşması ve şehirde meşhur olan Kale-i Sultaniye’den esinlenerek Çanakkale ismi verilmiştir. 1915 yılında yaşanan ve büyük bir zaferle sonuçlanan savaşı yapıldığı yer olması ve halkının verdiği büyük mücadeleden dolayı Türk tarihinden özel ve ayrıcalıklı yeri vardır. Savaş sırasında verilen yüksek sayıdaki şehitlerin defnedildiği Çanakkale Şehitliği kentin en fazla turisti ağırlayan yeridir.

Akdeniz ile Karadeniz iklimi arasında ılıman bir iklime sahip olan şehirde kış ve ilkbahar dönemleri yağış oranları yüksek olur. Kıyı kesimlerinde yüksek olan hava sıcaklığı iç, orta ve Gelibolu Yarımadası bölgesinde azalmaktadır. Yüzölçümünün yarısından fazlası ormanla kaplı olduğundan tarım yapmak için sadece yüzde 3’lük bir dilim kalmaktadır. Orman bakımından zengin illerimiz arasında bulunan şehrimizde gezilecek ve görülecek çok yer vardır. Bu yerler arasında halk türkülerine konu olmuş 1889 yılında II. Abdülhamit tarafında yaptırılmış olan Aynalı Çarşı şehitlikten sonra en fazla ziyaret edilen yerlerdendir. Aynalı Çarşı İstanbul’daki Mısır Çarşısı’nın minyatürü olarak inşa edilmiştir. Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış ve savaşta kullanılmış olan Nusrat Mayın Gemisi’nin orijinal büyüklükteki maketinin ve savaşta kullanılan diğer silahların sergilendiği Deniz Müzesi de ihmal edilmemelidir. Ayrıca Saat Kulesi, Arkeoloji Müzesi ve Troya Antik kenti de gezilmelidir.