Ankara Büyükşehir Belediyesi Abdi İpekçi Parkı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Abdi İpekçi Parkı

Abdi İpekçi Parkı adreste Ankara İli Çankaya İlçesine bağlı Sağlık Mahallesi Sıhhiye Meydanında bulunmakta olan Büyükşehir Belediyesi tarafından denetim altında tutulmakta olup gazeteci Abdi İpekçi anısına Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından 1981 de yapılmış ve 2000 yılında tekrar düzenlenmiştir. Ankara Büyükşehir Belediyesi Abdi İpekçi Parkı geniş havuza, çim alanlarına ve çocuk parkına sahiptir. Eski yıllardaki güzelliğini koruyamayan park anlam ve estetiklik açısından Ankaralılar için önemli bir yere sahip olmakta, aydın ve yazarlara ışık olmuş ve park, içindeki 2 heykeli ile de bizlere birçok şey anlatmaktadır.

Papa II. Ioannes Paulus’a da suikast girişimde bulunan Kürt kökenli olduğu tahmin edilen Türk suikastçı Mehmet Ali Ağaca tarafından suikasta uğrayan Milliyet Gazetesi yazarı Abdi İpekçi, 1 Şubat 1979’da öldürülmüştür. Milliyet gazetesine girdiği tarih 1961 olmakla beraber öldürülmesine kadar aynı gazetede yazarlık yapmıştır. Yazı işleri müdürlüğüne devam ederken, genel yayın müdürü olarak görevine devam etti. Daha öncesinde Yeni İstanbul, Yeni Sabah, İstanbul Ekspresi gibi gazetelerde çalışmış ve spor muhabirliği, sayfa sekreterliği ve yazı işleri müdürlüğü yapmıştır.

Sadece yazarlık ve muhabirlik görevlerini yapmamış olan Abdi İpekçi ayrıca Türkiye Gazeteciler Sendikası ve Türkiye Basın Enstitüsü Başkanlığı, Basın Şeref Divanı Genel Sekreterliği ve de İstanbul Gazeteciler Cemiyeti ve Uluslararası Basın Enstitüsünün ikinci başkanlığını yapmıştır. Yazılarında sıkça düşünce özgürlüğünü savunmuş ve Atatürkçü, barışçı ve ülkenin tam bağımsızlığını destekleyen yazılar yazmıştır.

1970’lerde ülkenin anarşi ve terör nedeni ile fazla karışık olması ve bu durumun önlenmesi için iktidar liderleri ve muhalefet liderlerinin yapıcı olmaları taraftarı olmuştur. Çağdaş, bilimci ve akılcı yollarla bu meselenin çözülebileceğine inanmaktaydı. Partizanlık ve duygusallığın devlet yönetiminde olmaması gereken bir durum olduğunu belirtmiştir. Bu nedenlerle ve dönemin karışıklığı ile dikkatleri üstüne çeken Abdi İpekçi, İstanbul Maçka’da evinin yakın çevresinde arabasında 5-6 el ateş edilerek öldürülmüştür. Suikastın iç yüzünde ise, sadece tetikçi olarak tutulan Mehmet Ali Ağaca için 5-6 el ateş etti denilse de bölgede 9 adet mermi kovanı bulunmuştur ve bu da yalnız olmadığının göstergesi şüphesini doğurmuştur. Daha sonra suikastı planlayanlar da ortaya çıkmıştır. Bunlar Oral Çelik ve Mehmet Şener’dir.