Ankara Augustus Tapınağı Gezi Rehberi

Ankara içerisinde yer alan tarihi yapılardan birisi olan Augustus Tapınağı insanların ilgi gösterdiği önemli noktalardan bir tanesi olmasının yanı sıra tur şirketlerinin hazırlamış olduğu gezi rehberi içinde de bulunur. Augustus Tapınağı için ülkemizin farklı noktalarından gelenler olduğu gibi yurtdışında da insanlar buraya gelmekte ve gezi rehberi içerisinde bu özel mabede yer vererek Ankara seyahatlerini çok daha keyifli bir hale getirmektedirler. Tarih boyunca farklı medeniyetlerin hüküm sürdüğü yerlerden bir tanesi olan Ankara’ya çok sayıda yapı inşa edilmiş olmasına karşın bunlardan bazıları günümüze kadar gelememiştir. Bir kısmı savaşlarda yıkılırken bir kısmı ise doğal afetler ya da benzer nedenlerden dolayı yıkılmıştır. Günümüze kadar ulaşanlar ise zaman zaman onarımlar görmüş ve bu şekilde günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.

Augustus Tapınağının milattan önce 25 yılında Frigya tanrısı Men tarafından yaptırıldığı farklı kaynaklarda yer alır. Günümüze kadar ulaşmasına karşın 2000 yıllık olan bu tapınağın bir bölümünde ciddi hasarlar vardır ve bunlar restorasyon çalışmaları ile düzeltilmeye çalışılmaktadır. Aslına uygun bir şekilde yapabilmek için çok yoğun uğraşlar verildiği biliniyor. Normalde tamamen toprağın altında kalan bu tapınak 1500’lü yıllarda bulunmuştur. Cumhuriyetin ilanından sonra ise yapılan kazıyla tamamen gün yüzüne çıkarılmış ve turizme kazandırılmıştır. Koruma altında olmasına karşın hak ettiği değeri göremediğini belirten uzmanlar, burayı genel olarak tarihçilerin ve yabancı turistlerin ziyaret ettiğini söylüyorlar.

Ülkemizin başkenti olan Ankara içerisinde bunun haricinde de farklı tarihi yapılar vardır. Altındağ bölgesinde olan bu tapınağın yakınlarında Hacı Bayram Camii vardır ve burası da oldukça eski bir yapıdır. Günümüzde çok büyük öneme sahip olan bu cami, yerli turistlerinde en önemli ziyaret noktalarından bir tanesi olarak dikkat çekiyor. Yine bölgeye yakın konumda bulunan Ankara Kalesi de bir başka özel nokta olarak biliniyor. Buraya gelen kişiler bahsedilen yapıların tamamını ziyaret ederek bölgeden ayrılıyorlar. Böylece ciddi anlamda önemli kazanımlar elde ediyorlar. Bunların haricinde kentin diğer bölgelerinde de doğal güzellikler bulunmakta ve insanlar buralara da giderek keyifli zamanlar geçirmektedir.