Ankara Adıyaman Uçakla Kaç Saat?

Adıyaman ile Ankara arasında aktarmalı ya da aktarmasız uçuşlar olabileceği gibi uçakla kesin olarak kaç saat olduğu havayolu firma çeşitliliği sebebiyle belirtilmemekle beraber ortalama uçuş süresi 1 saat 15 dakika olmakla beraber 529 km havayolu kat edilmekte, fiyatlar ise 110 TL’den başlayarak firma adı, uçuş tarihi gibi faktörlere bağlı olarak artış gösterebiliyor.  Erken rezervasyon ve kampanyaların da Adıyaman uçak fiyatları üzerinde etkisi bulunmaktadır. Ankara ilinden uçakla Adıyaman’a gelmek için servis saatleri dikkate alınarak araç ya da servis tarafından kaç saat öncesinden ulaşımın sağlanacağı dikkate alınmalıdır.

Bereketli topraklara sahip bir şehir olan Adıyaman, uygarlıklar zamanında ticaretin ve kültürün gelişmiş olduğu bir şehir olarak bilinmektedir. Coğrafi konumunun avantajları bulunan Adıyaman, tarihi boyunca farklı kültürlere tanıklık etmiştir. Fırat ve Dicle nehirleri arasında yer alan verimli toprakları çeşitli tarihi eserleri ve doğal yapıları barındırmaktadır. Nemrut kalıntıları da şehrin harikalarından biri olup çok sayıda turist tarafından ilgi görmektedir.

Adıyaman ilinin tarihi mekanları ve turistik yerleri arasında Nemrut Dağı- Ören, Adıyaman Kalesi, Cendere Köprüsü, Karakuş Tümülüsü, Perre Antik Kenti yer almaktadır. Nemrut Dağı’nda milli parkın özellikleri görülürken burada Kommagene Kralı’na ait kutsal alanlar görülmektedir. Adıyaman Kalesi, şehrin merkezinde bulunan 25 metre yükseklikte höyük üzerinde kurulmuş bir kaledir. Burada restorasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Cendere Köprüsü, Cendere Çayı üzerinden bulunan dünyanın en eski köprülerindendir.  Karakuş Tümülüsü, kartal heykelinden oluşan ve Kommagene Kraliyet aile üyelerine ait anıt mezardır.

Perre Antik Kenti, Çevre düzenlemelerin yapılmaya devam ettiği bir tarihi kenttir. Oturakçı Pazarı, şehrin merkezinde bulunan bir tarihi çarşı olarak halı, kilim, çanta gibi dokumacılık ürünlerinin satıldığı ve turistler bakımından oldukça rağbet gören bir mekandır. Çelikhan İçmesi, şehrin Çelikhan ilçesinde bulunan, mide ve karaciğer hastalıkları ve sağlıklı zayıflamaya iyi geldiği söylenilen faydalı bir içme olup turistlerin uğradığı mekanlardandır. Gümüşkaya Mağarası, İl merkezine yaklaşık 40 km uzaklıkta olan Göksu nehrinin yakınında bulunan oyma tüneller ve mağaraların bulunduğu bir tarihi mekandır. Arsemia Antik Kenti, Gerger Kalesi, Yeni Kale şehrin diğer tarihi yerleridir.