Anıtkabir haftada kaç gün açıktır

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ülkenin ilk cumhurbaşkanı, ilk başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kabrinin yer aldığı Anıtkabir her gün yüzlerce insanın ziyaretine uğramakta, insanlar Anıtkabir’e çocuklarını götürmekte ve ülkemizin kurucusu ile tanıştırmakta, onun sevgisiyle büyüyen çocuklar vatan ve millet sevgisiyle ülkelerine daha büyük katkılar sağlamaktadırlar. Hal böyle olunca ülkemizin Ankara ilinde bulunan Anıtkabir’in de açık olduğu günler, açılış kapanış saatleri merak edilmekte ve şehir dışından gelen ziyaretçiler için ayrı bir önem arz etmektedir. Anıtkabir hafta içi her gün ziyarete açıktır. 29 Ekim, 10 Kasım, 19 Mayıs gibi resmi törenlerde resmi törenler yapılması ve devlet protokolünün resmi törenlere katılmasıyla o günlerde ziyaret saatleri aksasa dahi ziyaretçilerin ziyaretine açıktır.

Ziyaret saatleri ise dönemlere göre değişiklik göstermektedir. 01 Kasım ile 31 Ocak tarihlerinde saat 09.00 ile 16.00 saatlerinde, 15 Mayıs ile 31 Ekim tarihleri arasında saat 09.00 ile 17.00 saatleri arasında, 01 Şubat ile 14 Mayıs tarihleri arasında ise saat 09.00 ile 16.30 saatleri arasında ziyarete açıktır. Özel durumlarda ufak değişiklikler yapılabilmektedir. Anıtkabir bünyesinde Mehmetçik, Hürriyet, 23 Nisan, Zafer, İstiklal ve Barış kulelerini barındırmakta Misak-ı Milli Müzesi, Kurtuluş Savaşı Müzesi, Aslanlı Yol, merdivenler ve mozele bulunmaktadır. Anıtkabir içindeki müzeler ve mozole de dahil olmak üzere ziyaretçilerden hiçbir ücret alınmamaktadır.

Ankara iline otobüs ile gelenler için Anıtkabir’e ulaşmak oldukça kolaydır. Otobüs terminalinden hiç çıkmadan Ankaray ile Tandoğan durağında inip oradan yaklaşık on dakika sürecek bir yürüyüş ile Anıtkabir’e ulaşılabilir. Eğer Ankara iline tren ile gelmiş iseniz, garın altından Tandoğan Çarşısı içinden GMK Bulvarı, oradan da Anıt Caddesi takip edilerek anıt mezara ulaşılabilir.Atatürk yaptığı bir konuşmada Çankaya’ya gömülmeyi istemiştir. Vefatından sonra yapılan bir yarışma ile 3 proje arasından Profesör Emin Onat ve Doçent Orhan Arda’nın ortak projesi kabul edildi.  İnşasına 9 Ekim 1944 senesinde başlanan Anıtkabir 9 sene süren çalışmalardan sonra 1953 yılında tamamlanmıştır