Amasya Merzifon Havalimanı Tanıtım

Orta Karadenizde bulunan ve Anadolunun eski yerleşim yerleri arasında bulunan Amasya ilini gezmek için gitmek isteyenler yolculuklarında havayolu ulaşımın tercih ederlerse Amasya Merzifon Havalimanını kullanmaları gerekecektir. Amasya ve çevresinde bulunan ilçeler tarihsel, kültürel ve doğal güzelliklere sahiptir ve görülmeyi hak eden yerlerdir. Alan Merzifon ilçesine 6 kilometre, Amasya iline ise 47 kilometre uzaklıktadır. Terminal bulunduğu coğrafi konum itibari ile Çorum, Tokat, Samsun gibi yakın bazı illerin yolcularına da hizmet vermektedir. Örneğin 66 kilometre uzaklıkta bulunan Çoruma ulaşım sağlamak isteyen bir kişi havayolları ile Merzifon Havalimanı’na inip oradan kiralayacağı bir araçla doğal güzellikleri seyrederek ve gezerek Çorum’a ulaşabilir. Terminalde araç kiralama fırsatının olması birçok kişinin işlerini kolaylaştırmaktadır.

İlk açıldığı dönemlerde sadece askeri uçuşların yapıldığı alan 20 Haziran 2008 yılında dönemin Ulaştırma ve Denizcilik Haberleşme Bakanı tarafından yapılan açılışla yeni sivil tesisler eklenmiş böylece sivil hava trafiğinde de yaptığı iç hat uçuşları ile hizmet vermeye başlamış oldu. 2009 yılının Kasım ayında yapılan ilk Cidde uçuşu ile de yurt dışı uçuşlarına da başlanmıştır. Hac ve Umre zamanlarında yapılan bu uçuşların dışında yurt dışının farklı noktalarına uçuş yoktur. Terminalin Yeşil Havalimanı unvanının yanında Engelsiz Havalimanı Kuruluşu unvanı da bulunmaktadır ki bu unvanlar alandan verilen hizmetin kalitesini göstermektedir. Yıllık 120 bin yolcu kapasitesine sahip olan alan yaklaşık olarak 1200 metrekarelik bir alana yayılmıştır.

İç Hat ve Dış Hat salonları aynı terminal içerisinde hizmet veren Amasya Merzifon Havalimanı iç hat terminal alanı 1185 metrekaredir. 4 adet check-in bankosu, 1 adet gelen yolcu bagaj konvektörü, 2 adet yolcu pasaport kabini bulunan terminalde uçak saatlerine göre açık bulunan 1 cafe, 1 Türk Hava Yolları bürosu İşletme Şefliği, Havalimanı Müdürlüğü bulunmaktadır. Ayrıca alışveriş yapılabilecek dükkânlar, şehir hakkında bilgi alınabilecek turizm ofisi ve restoran da bulunmaktadır. Havalimanından ticari taksi, kiralık araçlar, THY ve Pegasus Havayollarının servisleri ve otobüslerle şehir merkezine ulaşım sağlanmaktadır. Yeşilırmak nehrinin iki yakasına kurulmuş olan şehir muhteşem manzaralara sahiptir. Nehrin bir yakasında tarihi yerleşim yerleri diğer tarafında ise yeni şehir dikkati çekmektedir.