Alanya Gazipaşa Havalimanı Terminali

Antalya şehrine ulaşmak isteyen bir kişinin iki havaalanı tercih hakkı vardır, bunlardan birincisi şehir merkezine 13 kilometre uzaklıkta olan Antalya Havalimanı, diğeri 45 kilometre uzaklıkta bulunan Gazipaşa Havalimanı’dır. Alanın yapımına 1991 yılında başlanmış 8 yıl içerisinde her şey tamamlanmış açılmayı beklerken siyasi bazı nedenlerden dolayı 11 yıl gibi uzun bir süre açılışı ertelenmiştir. Açılışı yapılamadığı için binalarında bulunan bütün teçhizat, donanım ve eşyaları farklı limanlara gönderilerek dağıtılmıştır. Hizmete açılması için 2007 yılında tekrar ihaleler yapılmış ve ihale sonucunda işletme hakkı Devlet Hava Meydanları İşletme’sine verilmiştir. Daha sonrasında 2008 yılında yapılan yeni sözleşme ile alanın yönetimi TAV Holding’e verilmiştir. Yapılan yenilemeler neticesinde 13 Temmuz 2009 tarihinde hava trafiğine açılmıştır.

150 kişilik yolcu uçaklarının inebileceği büyüklükte olan terminal halen Alanya- Gazipaşa Havalimanı olarak bilinse de resmi kayıtlarda Gazipaşa Havalimanı olarak geçmektedir. Gazipaşa ilçesinin halkı da terminalin bu şekilde anılmasını istemektedir. Terminalin güvenliğini bozan bir unsur bulunmaktadır. O da terminalin etrafında bulunan dağların denize doğru pas geçmek zorunda kalan uçakların yeniden yükselmesine engel olmasıdır. Terminalde bulunan pistin uzunluğu 2500 metreye çıkarılması için alanda 13 Aralık 2013 tarihinde çalışmalar başlatılmıştır. Türkiye’de ilk defa yapılması planlanmış ve hayata geçirilmiş olan tasarım da D400 karayolu üzerine 240 metre uzunluğunda alt geçit yapılarak terminalin pisti bu karayolu üzerinden geçirildi ve böylece pistin boyu uzatılmış oldu.

Alanya Gazipaşa Havalimanı Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde yer almaktadır. Alanya ilçesine 45 kilometre mesafede bulunan havaalanı 2 bin 144 metrekarelik kapalı alana ve yüzden fazla arabalık otoparka sahiptir. Ülkemizde altından karayolu geçen ilk ve tek havalimanı olan Gazipaşa-Alanya Havalimanı’ndan yurt içi ve yurt dışı uçak seferleri bulunmaktadır. Uluslar arası hava terminali olan Gazipaşa- Alanya Havalimanı’ndan yıllık ortalama olarak yurt içi uçuşlarında 400 bin üzerinde, yurt dışı uçuşlarında da 500 bin üzerinde yolcu transferi gerçekleştirilmektedir. Alanda ATÜ duty free mağazası, atıştırmalık bir şeyler yenebilecek tarzı yerler, şirketler tarafından işletilen Cafe Bar, Kantin Büfe, döviz büroları, ATM cihazları, sağlık merkezi ve ücretsiz internet olanakları mevcuttur.